27 November 2021

Święto Niepodległości w Gminie Mielno

in Kultura

Święto Niepodległości w Mielnie

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku, Gmina Mielno wypełniona była większymi oraz mniejszymi wydarzeniami patriotycznymi.

Mieleński wieczór zadumy i wspomnień

Jedną z tegorocznych inicjatyw był zorganizowany przez zespół “Kotwica Mieleńska” oraz Centrum Kultury w Mielnie event poświęcony odzyskaniu niepodległości w lokalnym kontekście. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które m.in. wraz z zespołem śpiewało pieśni patriotyczne. Nie mogło też zabraknąć pełnej emocji narodowej poezji, którą recytowali młodsi, a także Ci bardziej wiekowi mieszkańcy. W spotkaniu udział wzięli mieleńscy osadnicy, którzy tuż po wojnie przybyli do gminy – Pani Teresa Połogniuk oraz Pan Tadeusz Matusewicz. Podzielili się ze zgromadzonymi opowieściami dotyczącymi początków polskości w samorządzie, co okazało się niezwykle interesujące nawet dla osób, które historię gminy znają naprawdę dobrze. Jak podkreśla Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna, Święto Niepodległości to fantastyczna okazja do tego, aby łączyć pokolenia, zarażać najmłodszych patriotyzmem i szacunkiem do ojczyzny, dlatego warto szukać odniesień do polskości zarówno w kontekście ogólnokrajowym, jak i lokalnym.

W Skarbnicy o Piłsudskim i zsyłkach na Syberię

Z okazji Święta w Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach uruchomiono także wystawę “Józef Piłsudski na Syberii 3D”. Tematyka poświęcona jest szlakom i miejscom zsyłek Polaków uwiecznionych w rysunkach Zdzisława Czabańskiego, grafika, malarza i karykaturzystę, żołnierza 5 Pułku Piechoty Legionów. Dzieła pokazane są w technice 3D, dzięki czemu można czasem odnieść wrażenie, że spaceruje się po zaśnieżonych wioskach syberyjskich wśród zziębniętych mieszkańców. Autorem wystawy jest Krzysztof Jedynak, kierownik Działu Historycznego koszalińskiego Muzeum. Dodatkowym elementem wzbogacającym ekspozycję są książki, pocztówki i gazety pochodzące z prywatnej kolekcji Wojciecha Grobelskiego z Koszalina.

Wystawę oglądać można do końca listopada br. Konieczne jest wcześniejsze telefoniczne umówienie się na wizytę, co można wykonać pod numerem telefonu: 572 102 615.

 

in Kultura
Inne artykuły

Józef Piłsudski w polskiej poezji – dr Piotr Chrzczonowicz

15 listopada 2021

15 listopada 2021

Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujemy materiał, przygotowany przez doktora Piotra Chrzczonowicza.

Wywiad z Andrzejem Rybińskim

28 października 2021

28 października 2021

Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu wywiad z gwiazdą polskiej estrady – Andrzejem Rybińskim.

Sztuka na fali – dr Piotr Chrzczonowicz – cykl o Cyprianie Kamilu Norwidzie, część 5

24 września 2021

24 września 2021

Dziś obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Emitujemy kolejny, piąty już odcinek z cyklu “Sztuka na fali”, poświęcony Jego...

Sztuka na fali – dr Piotr Chrzczonowicz – cykl o Cyprianie Kamilu Norwidzie, część 4

10 sierpnia 2021

10 sierpnia 2021

Zapraszamy na kolejną część naszego cyklu “Sztuka na fali”.

Sztuka na fali – dr Piotr Chrzczonowicz – cykl o Cyprianie Kamilu Norwidzie, część 3

1 lipca 2021

1 lipca 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu “Sztuka na fali”.

Sztuka na fali – dr Piotr Chrzczonowicz – Cyprian Kamil Norwid na emigracji

24 maja 2021

24 maja 2021

Wczoraj, 23-ego maja 2021 roku obchodziliśmy 138 rocznicę śmierci wielkiego polskiego wieszcza – Cypriana Kamila Norwida.

Sztuka na fali – dr Piotr Chrzczonowicz – Cyprian Kamil Norwid, życie i twórczość

11 maja 2021

11 maja 2021

Zapraszamy na nasz nowy cykl zatytułowany “Sztuka na fali”. Prezentujemy jego pierwszą część, która poświęcona jest czwartemu polskiemu wieszczowi –...

22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2021

22 kwietnia 2021

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i...

Komentarze