30 September 2022

Światowy Dzień NGO

Już 27 lutego  Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych!

Wraz z Narodowym Instytutem Wolności serdecznie zachęcamy do wspólnych obchodów, a w artykule poniżej znajdziecie Państwo informacje na temat tego szczególnie ważnego dla nas dnia.

„Obchody święta mają na celu zainspirować ludzi do aktywnego angażowania się w działalność organizacji pozarządowych, zachęcić NGO-sy do realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz współpracy z sektorem publicznym i prywatnym. W Polsce największą instytucją wspierającą działalność tzw. trzeciego sektora jest Narodowy Instytut Wolności.

 

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Każdego roku Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych świętowany jest w 89 krajach.

NGO-sy (skrót od angielskiego non-government organization) są żywą strukturą tworzącą wielobarwny pejzaż społeczeństwa obywatelskiego: diagnozują problemy, przedstawiają rozwiązania i realizują działania, które wspierają rozwój mniejszych i większych społeczności. Organizacje pozarządowe są częścią tzw. trzeciego sektora, co znaczy, że działają obok obszaru publicznego i rynkowego. Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor za 2020 r. wskazują, że w Polsce zarejestrowanych jest 138,5 tys. organizacji pozarządowych. Od 2017 r. na potrzeby polskich organizacji pozarządowych odpowiada Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który powstał z inicjatywy Wicepremiera Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Obecnie Instytut posiada w swojej ofercie siedem rządowych programów, które wspierają organizacje pozarządowe i wolontariat:

 • Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-
 • 2030,
 • Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030,
 • Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu
 • Długoterminowego na lata 2018-2030,
 • Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na
 • lata 2018-2030,
 • Rządowy Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata
 • 2020-2030,
 • Program Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata
 • 2021-2030,
 • Rządowy Program Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030.

Wachlarz wsparcia finansowego organizacji pozarządowych uzupełnia Fundusz Wspierania Rozwoju Organizacji Pożytku Publicznego, którego celem jest wzmocnienie potencjału organizacji pożytku publicznego poprzez wyrównywanie ich szans.

NIW-CRSO to pierwsza w historii Polski agencja wykonawcza, która w kompleksowy sposób wspiera merytorycznie i finansowo organizacje pozarządowe. Działalność Instytutu opiera się na wiedzy oraz kompetencjach zespołu specjalistów, którzy doskonale znają sektor pozarządowy. Misją Instytutu jest służyć obywatelom i wraz z nimi budować społeczeństwo, które oparte jest na inkluzywności i otwartości na wszystkie środowiska, niezależnie od ich wielkości i zasobów finansowych. Jak pokazuje prawie pięć lat funkcjonowania Instytutu, osiągnięcie postawionych celów jest możliwe dzięki partnerskiej postawie wobec przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz wypracowaniu przejrzystych zasad współpracy z NGO-sami. O sukcesie idei jaką jest Narodowy Instytut Wolności mówią nie tylko słowa, ale też liczby.

Ponad 600 milionów złotych – to kwota, która pokazuje skalę pomocy finansowej, którą NIW-CRSO w ciągu zaledwie kilku lat przekazał w formie dotacji na wsparcie sektora pozarządowego.

To jednak nie wszystko. Nowe wyzwania wymagają nowych inicjatyw, o których mówi Dyrektor Instytutu, Wojciech Kaczmarczyk: „Znamy potrzeby polskiego trzeciego sektora i żywo na nie reagujemy. Już niebawem nasza oferta programów zostanie rozszerzona o rządowe programy, które dofinansują rozwój organizacji poradniczych i młodzieżowych. Poza tym działalność NIW-CRSO to także wsparcie merytoryczne dla organizacji pozarządowych, dlatego rozwijamy działalność edukacyjną i wydawniczą Instytutu: prowadzimy szkolenia i rozwijamy formułę Akademii NIW, do której zapraszamy kolejnych ekspertów. Już niebawem startujemy też z serią wydawniczą NIW-CRSO, która poświęcona będzie najbardziej aktualnym zagadnieniom dotyczącym polskiego trzeciego sektora. Warto też wspomnieć, że będziemy w tym roku obecni na wielu wydarzeniach, które będą organizowane zarówno przez Instytut, jak i naszych Partnerów. Serdecznie Państwa zapraszam do udziału w naszych przedsięwzięciach oraz do współpracy z NIW-CRSO”.

Zachęcamy do zapoznania się z infografiką podsumowującą działalność Instytutu oraz skorzystania z oferty NIW-CRSO, która dostępna jest na stronie www.niw.gov.pl.

Świętuj Dzień NGO z NIW-CRSO. Śledź 27 lutego media społecznościowe Instytutu! Czekają na Was quizy z nagrodami, ciekawe informacje na temat działalności NIW oraz wyjątkowa nakładka na zdjęcie profilowe na FB!”

https://www.facebook.com/narodowyinstytutwolnosci

https://www.instagram.com/niwcrso/

Inne artykuły

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mielnie

25 stycznia 2022

25 stycznia 2022

Po raz kolejny Mielno zagra z Jurkiem Owsiakiem jako samodzielny Sztab jeden z 1700 sztabów Orkiestry. Siedzibą Sztabu jest Szkoła...

Jak to się robi w Drzewianach? – Goście: Dorota Wojciechowska i Marek Boczek – Społecznik na fali

16 grudnia 2021

16 grudnia 2021

Zapraszamy na rozmowę z przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtysem Drzewian.

Symbioza gospodyń wiejskich i strażaków – Goście: Marzena i Andrzej Stolarscy – Społecznik na fali

26 listopada 2021

26 listopada 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Nie ma jak w Bukowie – Goście: Helena Pencarska, Katarzyna Grabowska – Społecznik na fali

10 listopada 2021

10 listopada 2021

Goszczące w naszym studio Panie opowiadają o problemach niewielkiej społeczności jaką tworzą mieszkańcy Bukowa i okolic.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kusicach – Gość: Hanka Groszewska – Społecznik na fali

8 listopada 2021

8 listopada 2021

Prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Kusicach jest świetnym przykładem na to jak ludzie potrafią się organizować nawet w tak...

Co słychać w Jacinkach? – Goście: Ewa Pęczak i Adam Woźniak – Społecznik na fali

3 listopada 2021

3 listopada 2021

Zapraszamy na ciekawą rozmowę z sołtysem Jacinek – Ewą Pęczak oraz członkiem rady sołeckiej – Adamem Woźniakiem.

Wolna szkoła – Gość: Kama Pasierbek – Społecznik na fali

5 października 2021

5 października 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Rada Osiedla Koszalin Śródmieście – Goście: Leszek Mokrzycki, Zygmunt Ostrowski – Społecznik na fali

24 września 2021

24 września 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Filmy historyczne jako utrwalanie pamięci o bohaterach – Gość: Marcin Maślanka – Społecznik na fali

23 września 2021

23 września 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Pamiętajmy o Lwowie – Gość: Ewa Adel-Adamczyk – Społecznik na fali

15 września 2021

15 września 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”. Dzisiejszy gość opowiada o Lwowie – mieście połączonym bardzo silnymi więzami...

Pomoc dla mam i rodzin w ciężkich sytuacjach życiowych – Gość: Joanna Wójcik – Społecznik na fali

8 września 2021

8 września 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”. Joanna Wójcik opowiada o działalności stowarzyszenia „Mama w mieście Koszalin”.

Alienacja rodzicielska – Gość: Tomasz Palij – Społecznik na fali

24 sierpnia 2021

24 sierpnia 2021

Niniejszy odcinek społecznika poświęcony jest bardzo ważnemu i wciąż niedostatecznie poznanemu przez większość z nas tematowi przemocy wobec dzieci z...

GOK jako organizacja integrująca lokalne społeczności – Gość: Łukasz Molski – Społecznik na fali

9 sierpnia 2021

9 sierpnia 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Czym jest współczesne harcerstwo? – Gość: Patryk Sołtysiak – Społecznik na fali

3 sierpnia 2021

3 sierpnia 2021

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Społecznik na fali”.

Rozmowa o współczesnej Polsce z posłem Konfederacji Michałem Urbaniakiem

27 lipca 2021

27 lipca 2021

Zapraszamy na rozmowę o współczesnej Polsce z posłem Konfederacji Michałem Urbaniakiem.

Komentarze