23 February 2024

Spotkania z językiem hiszpańskim – Andaluzja, moja Andaluzja….

Buenos días.

Na początek wyjaśnienie: dzisiaj miało być o zbawiennym wpływie nauki języka obcego na mózg człowieka, ale… nie będzie. Dlaczego?
Po prostu. Hiszpania jest kapryśna i zaskakująca i dlatego najpierw zachciało jej się opowiedzieć trochę o sobie.

Oto więc przedstawiamy Królestwo Hiszpanii, zaczynając od pierwszej według alfabetu, jednej z 17 i drugiej pod względem wielkości prowincji autonomicznej w Hiszpanii:

Panie i panowie, oto rozciągająca się na południu kraju, wspaniała, skąpana w słońcu i rytmach flamenco, Andaluzja!

Przeczytaj co wyjątkowego możesz zrobić, będąc w Andaluzji:

1) Jak się dobrze usadowisz, to możesz wykąpać się w ciepłych wodach śródziemnomorskich, a po chwili zanurzyć w chłodne odmęty oceaniczne. Andaluzja jest jedyną autonomią hiszpańską z dostępem zarówno do wód Morza Śródziemnego, jak i Oceanu Atlantyckiego – w postaci wspaniałych wybrzeży Costa de Almería, Costa Tropical, Costa del Sol y Costa de la Luz.


2) Jeśli jesteś niezłym pływakiem, to po przepłynięciu wpław zaledwie 14 kilometrów, znajdziesz się w Afryce! Istnieje nawet stowarzyszenie wspierające takie osoby. Na liście śmiałków brakuje tylko twojego nazwiska! Cieśnina Gibraltarska jest dobrym wyzwaniem!


3) Lubisz stare budowle, tajemnicze, zamkowe wnętrza? W Andaluzji czeka na ciebie prowincja Jaen, z największą koncentracją zamków i budowli warownych w całej Europie!


4) Marzy ci się rozgwieżdżone niebo nad pustynią? Nie musisz lecieć do Afryki. W Andaluzji rozciąga się jedyna w Europie pustynia o nazwie Desierto de Tabernas, która wiele razy bywała scenografią dla filmów, jak choćby spaghetti westernów lub Gry o Tron.

5) Numer pięć to unikat na skalę światową. Możesz znaleźć się w wyjątkowym miejscu na świecie, gdzie pęcherzyki gazu zostały uwięzione w zastygłej lawie miliony lat temu, tworząc niewiarygodne jaskinie „wytapetowane” selenitowymi kryształami. Geoda de Pulpi to druga pod względem wielkości geoda na świecie i największa, dostępna do zwiedzania bez specjalistycznego wyposażenia. Ahoj przygodo, a raczej „Ole, przygodo!”

6) Jeśli jeszcze nie załapałeś bakcyla golfowego, zapraszam do Andaluzji! Właśnie tam jest najwięcej pól golfowych w Europie!

7) Masz nieciekawe skojarzenia ze światem arabskim? Andaluzja cię z tego wyleczy. Jej tereny były przez około 800 lat domem dla wyjątkowo pokojowych, arabskich najeźdźców. Ich dziedzictwo odnajdujemy min. w muzyce, architekturze, kuchni, a także językach Hiszpanii. To właśnie Arabom zawdzięczamy tzw. hiszpańską gitarę, postęp w wielu naukach, zwłaszcza medycynie, matematyce, fizyce oraz organizację systemów nawadniania. Spójrzcie tylko na jedne z najpiękniejszych miast świata: Granadę, Sewillę, czy Kordobę – to prawie w całości wyjątkowe ślady po pobycie Arabów na Półwyspie Iberyjskim.


8) Zobacz, usłysz, zatańcz i zapomnij się w rytmie flamenco! To właśnie na andaluzyjskiej ziemi doszło do doskonałej symbiozy elementów muzułmańskich, cygańskich, kastylijskich, afrykańskich, andaluzyjskich i żydowskich, z których zrodziła się kultura flamenco. Flamenco jest jak przepiękny warkocz spleciony z wielokulturowych pasm. Spróbuj wejść w ten świat, a wtedy zobaczysz, że taniec jest tylko jego częścią, gdzie wszystko się zaczyna…

9) A kuchnia? Trzeba zostawić pewne zaskoczenia osobistemu odkrywaniu. Zapewniam, że jest bardzo zmysłowa, jak cała Andaluzja! (zdjęcie 9)

 

To tylko dziewięć punktów, a wraz z każdym z nich powstaje więcej pytań i pragnień, aby je rozwinąć. Na tym jednak poprzestanę i mam nadzieję, że choć troszkę rozbudziłam w was pragnienie poznania andaluzyjskiej krainy Zapewniam, że wrócimy tu jeszcze nie raz.. Przecież zabrakło najsłynniejszych andaluzyjskich świąt Feria de Abril. Zabrakło westchnień do Sewilli. Ole!

Kinga Kaspruk-Jankowska

Inne artykuły

Koszalin na Fali życzy Wesołych Świąt!

22 grudnia 2022

22 grudnia 2022

Dziękujemy za kolejny wspólny rok. Pragniemy życzyć Państwu zdrowych, spokojnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku wypełnionego...

Z kamerą wśród języków, odc. 2, gość: Jawad Rasooly

15 listopada 2021

15 listopada 2021

W drugim odcinku naszego cyklu gościem Kamila Barańskiego był Jawad Rasooly. Gość dla większości z nas egzotyczny ze względu na...

Z kamerą wśród języków, odc. 1: Wprowadzenie

11 października 2021

11 października 2021

Rozpoczynamy kolejną serię na naszej stronie Koszalin na Fali: „Z kamerą wśród języków”.

Mieleńskie Święto Wody

20 sierpnia 2021

20 sierpnia 2021

Mieleńskie Lato Artystyczne 2021 zakończy się niezwykłym wydarzeniem pod nazwą „Mieleńskie Święto Wody”.

Granie na Dzień Ojca

24 czerwca 2021

24 czerwca 2021

Granie na Dzień Ojca   23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca – święto nieco marginalizowane i takie, które raczej nie jest...

Komentarze